Davis életrajz
Tibes(by B.László) 2004.10.06. 13:29
A kosárlabda királyai című könyvből gépeltem ki, természetesen írói engedéllyel!
Baron Davis:
-Drogos felmenok, jótékony patrónussal:
A New Orleans Hornets robbanékony irányítója 1979.04.13.-án született Los Angelesben. Szerencsétlenségére a kis Davist nem éppen egy kifogástalanul szocializált családba, madárfüttytől zajos, ligettel-erdővel környékezett, kacsalábon forgó palotába hozta a gólya. Édesapja és édesanyja egyaránt az oly sok famíliát tönkretevő, emberi életek sokaságát követelő kábítószer rabságában szenvedett, az anyagért folytatott zsákmányszerző életmód életmódjuk miatt visszajáró vendégeknek számítottak az Államok büntetés végrehajtási intézeteiben. Baront a függőségük miatt megbízhatatlan szülők helyett nagyszülei nevelték, velük és testvéreivel együtt éldegélt egy Délközép-Los Angelesi pirinyó házikóban, ahol nem volt külön gyerekszobája, helyszűke és a megfelelő anyagiak hiányában hosszú ideig a nappali padlóján hajtotta álomra a fejét éjjelenként. Mindössze 3 éves volt, amikor a nagypapa 1 farúdra erősített kosárlabda gyűrűvel lepte meg karácsonykor, ettől kezdve szorgalmas gyakorlásba fogott, legtöbbször a környékbeli játszóterek aszfaltját koptatta. A neveléséből oly sokat vállaló nagyfater 1992-es halálát követően sokan próbáltak segíteni a hányatott sorsú ifjúnak. Nővérének egy barátja bejuttatta a Bethlen Park bajnokságába, ahol szervezett keretek között pattogtathatott, tehetségét látva egy egyetemi kosárlabda edző, bizonyos Thaddeus Mc Grew egy Santa Monica-i magániskolába, jórészt fehér ügyvédek, orvosok, és előadóművészek csemetéi által látogatott Crossroads Gimnáziumba iratta az elkallódástól fenyegetett fiút, miközben korábbi történelem tanára, Chris West sem feledkezett el róla. Az egy hibás rendőri intézkedés miatt kirobbant, 55 emberéletet és több mint ezer sebesültet követelő Los Angelesi zavargások idején a pedagógus vett kedvenc tanítványának egy repülőjegyet, és elküldte az Ohio State University által szervezett kosarastáborba, megkímélve ezzel nebulóját közvetlen lakókörnyezete pusztulásának látványától.
-Az új hullám legtehetségesebb irányítója:
Érettségi után Davis az UCLA egyetemet választotta tanulmányai színhelyéül, normalizálta kapcsolatát vér szerinti apjával, aki nem sokkal ezt követően infarktusban elhunyt. Egyetemista gólyaként a Pac-10 konferencia legjobb újoncának választották, de a playoff második körében a Michigan elleni bal térdében súlyos szalagszakadást szenvedett. A sérülést követő műtét jól sikerült, másodévesként ő lett csapata legjobb pontszerzője, előkészítője és labdaszerzője, az újságírók a legjobb egyetemisták harmadik ötösébe választották. A robosztus játékmester két univerzitáson töltött éve után úgy gondolta, hogy elég érett ahhoz, hogy kipróbálja magát az NBA-ben. Ezt a véleményt az NBA játékosmegfigyelői is osztották, így az 1999 évi draft 3. választottjaként a Charlotte Hornets szerezte meg játékjogát. Baron zöldfülűként nem igazán kápráztatta el a szakértőket(5.9 pont a cserepadról), ezt követően azonban rohamléptekkel kezdett el fejlődni. Második évében(2000/2001) már 13.8-ra javította pontátlagát és 11. helyen végzett az előkészítők rangsorában. 2001/2002-ben a Lódarazsak legjobbjaként az alapszakaszban tovább javított előző évi statisztikáin, majd a playoffba fantasztikus teljesítményt nyújtva(22.6 pont, 7.9 gólpassz 3.6 labdaszerzés) a második körig jutatta el csapatát. A robbanásszerű fejlődést látva a Hornets vezetősége úgy döntött, hosszabb ideig kell elköteleznie a 191 centis, 101 kilós irányítót, 2002 nyarán 6 évre szóló, 84 millió $-os szerződést kötöttek Baronnal. Davisre az amerikai válogatottat összeállító grémium is felfigyelt, mert beválogatták az indianapolisi világbajnokság keretébe. Az ottani szereplésben aztán nem volt sok köszönet, Davis és társai csúfosan leszerepelve a 6. helyen végeztek a világversenyen. 2002/2003-ban az addigi töretlenül felfelé ívelő karrier megbicsaklani látszott, a kiváló kosaras zsinórban lejátszott 262 meccs után egy térdműtét, majd visszatérő hátfájdalmak miatt sérültlistára került, összesen 32 mérkőzést mulasztott. 2003 tavaszán az idény kezdetére Charlottból New Orleansba költöző Hornets már az első körben búcsút intett a Philadelphia 76ers ellen a playoffnak. Akik ezek után a kis súlyfelesleggel küszködő, továbbra sem teljesen egézséges Davis idei leeresztését várták, azoknak csalódniuk kellett, a New Orleans játékmestere a 2003/2004-es szezonban - ismét egézségesen - ragyogóbb teljesítményt nyújtott mint valaha(22.9pont, 7.5 gólpassz, 2.36 labdaszerzés).
-Nagyító alatt:
Habár mindössze 25 éves, igazi vezéregyéniség karakterrel rendelkezik. Lángoló-dinamikus játékstílusával képes magával ragadni a többieket, örökmozgóként csúszik-mászik a csapat sikeréért. Gyorsasága felértékelődik, ha ehhez hozzávesszük minden kisembert lepipáló atletikusságát, Lebron James után a mai mezőny fizikálisan legerősebb point guardja. Noha vannak, akik jobban vezetik nála a labdát, egy dinamit robbanékonyságával képes a gyűrű felé törni, önzetlensége Jason Kiddet idézi, távoli dobásai javulgatnak. Védőként egyénileg roppant képzett, ismétlődő labdatolvajlásai mellett palánkközeli szituációkban is igen szigorú. A csapatvédekezés fortélyait még tanulgatja, más kirívó hibát azonban nemigen találhatunk a játékában. 2002-es premierjét követően 2004-ben élete 2. All-Star gáláján parádézhatott, beszavazták az NBA 3. legjobb csapatába, de ez még csak a kezdet. Fizikai és szellemi képességei arra predesztinálják, hogy a következő évtized egyik, ha nem a legkiválóbb egyese váljon belőle.
|